YIN joga z uwagą na myśli i słowa

Instruktor:

MARTA HASKINS

Styl:

YIN JOGA

Program:

YIN JOGA 60 MIN ROZLUŹNIENIA

Poziom trudności:

dla wszystkich, początkujący

Czas trwania:

60 min

Opis

Yin Joga to uważna i spokojna praktyka przeznaczona dla wszystkich. Jest pasywną praktyką polegającą na ustawieniu ciała w asanach (często siedzących lub leżących) i trwania w nich od 2 do 5 minut lub dłużej, z dostępem do głębszych warstw powięzi. Yin joga działa na głębokich tkankach- ścięgnach, kościach, stawach i powięziach. Głównie w obszarze bioder, miednicy i dolnej częśći kręgosłupa. Utrzymując pozycję yin wykorzystujemy ciężar ciała i siłę grawitacji. Sprowadzanie uwagi i oddechu do konkretnej części ciała wytwarza wewnętrzne ciepło, poprawia ukrwienie i odżywienie narządów wewnętrznych. Praktyka yin stymuluje układ odpornościowy, odbudowuje kości, zwiększa mobilność stawów, zakres ruchu i elastyczność, angażuje przywspółczulny układ nerwowy. Równoważy energetycznie. Yin joga czerpie m.in. z tradycji tao (obserwacja rytmów Natury), starożytnej medycyny chińskiej (nauka o pięciu elementach, czakrach i meridianach). Przygotowuje do medytacji. Buduje cierpliwość i zaufanie do swojego ciała. Jest lekcją pokory i silnej woli. Stanowi alternatywę dla codziennego zagonienia i stresu, a także uzupełnienie dynamicznych (yang) zajęć jogi. Praktykujemy z intencją na wybranych liniach meridianowych. Nazywana «akupunkturą bez igieł» yin yoga jest sposobem samoleczenia.

Czym konkretnie wyróżnia się Yin joga? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta. To przede wszystkim uważna oraz spokojna praktyka przeznaczona zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które mogą pochwalić się już znacznie większym doświadczeniem. Technika ta polega na ustawieniu ciała w asanach siedzących lub leżących, w których czas trwania każdej z przybranych pozycji wynosi od 2 do 5 minut – lub nawet nieco dłużej. Co niezwykle istotne – Yin joga działa głównie na głębokie tkanki, czyli m.in. na ścięgna, stawy, a także kości. Utrzymanie pozycji Yin pozwala na optymalne wykorzystanie własnego ciężaru oraz siły grawitacji.

Natomiast sprowadzanie uwagi i oddechu do danej części ciała wytwarza wewnętrzne ciepło, poprawia ukrwienie oraz odżywienie narządów wewnętrznych. Jest to zatem doskonała propozycja dla osób, dla których liczy się nie tylko utrzymanie w należytym stanie kondycji fizycznej, ale również pełnej duchowej harmonii. Korzystając z naszej wyjątkowej oferty, zyskują Państwo dostęp do wiedzy oraz umiejętności najlepszych instruktorów. Zajęcia prowadzone są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb wszystkich uczestników. Serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Z czego czerpie Yin joga?

Z pewnością należy podkreślić, że Yin joga i jej asany doskonale równoważą organizm pod kątem energetycznym. Założeń opisywanej techniki można dopatrywać się w tradycji tao, której główne wyznaczniki opierają się na bacznej obserwacji rytmów Natury. Technika ta świetnie przygotowuje do medytacji, ponieważ buduje cierpliwość oraz zaufanie do własnego ciała. Co jednak najważniejsze – Yin joga pozwala znacząco zredukować niszczące skutki długotrwałego i intensywnego stresu.

Yin joga w ujęciu filozoficznym

Kontekst filozoficzny jest tutaj niezwykle istotny, ponieważ to właśnie on bezpośrednio wskazuje na nierozerwalny związek jogi Yin zarówno z wymiarem duchowym, jak i fizycznym. Osoby zainteresowane wykorzystaniem tej techniki powinny wiedzieć o tym, że w szerszym kontekście Yin zawsze zawiera w sobie Yang i odwrotnie, a opisywane rodzaje energii mogą ulegać przekształceniom i wzajemnemu przenikaniu. To istotne z punktu widzenia zachowania formy fizycznej, emocjonalnej i energetycznej w życiu. Ludzkie ciała, sposób podejmowanych działań, ogólne podejście do egzystencji czy też emocje zawsze zawierają w sobie różne proporcje tych sił. Niestety – długo utrzymujący się nadmiar i niedobór określonej energii bywa destrukcyjny dla zdrowia i dobrostanu. Ujęcie filozoficzne wskazuje tutaj przede wszystkim na konieczność osiągnięcia pełnej równowagi lub przynajmniej na próbę zbliżenia się do takiego stanu.

W jaki sposób wygląda Yin joga?

Rozważając na temat Yin jogi i używanych podczas ćwiczeń asan, należy zwrócić uwagę na kluczową różnicę pomiędzy tą techniką a pozostałymi. Mowa tutaj oczywiście o tym, że w przeciwieństwie do metod Yang – które skupiają się na wykorzystaniu ruchu do rozgrzewania, rozciągania i przede wszystkim wzmacniania mięśni – działania Yin jogi oddziałują na pozostałe tkanki głębokie, czyli na ścięgna, kości, stawy oraz powięź. Szczególnie ważna jest praca z powięzią, ponieważ aż 30% mięśni stanowi tkanka łączna.
Tak naprawdę ona kontroluje elastyczność i rozciągliwość oraz zarządza zakresem ruchów wszystkich znajdujących się w ludzkim organizmie mięśni. Główne obszary, na jakich skupia się Yin joga to biodra, miednica i dolna część kręgosłupa. Do utrzymania pozycji wykorzystuje się siłę grawitacji oraz ciężar ciała.

Jak Yin joga wpływa na ciało?

Rosnące zainteresowanie Yin jogą wynika przede wszystkim z tego, że działa ona na ciało w sposób kompleksowy. Zwiększa mobilność i zakres ruchu w stawach przez skupienie na pracy z tkanką łączną. Służy również jako uzupełnienie praktyki dynamicznej, gdyż gwarantuje zachowanie równowagi pomiędzy siłą i elastycznością oraz zapewnia stabilność stawów. Na tym jednak zalety się nie kończą.
Warto też wspomnieć o tym, że technika ta poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych, stymuluje system immunologiczny, równoważy energetycznie, stymuluje odbudowę kości oraz wytwarza wewnętrzne ciepło. Wymienione czynniki sprawiają, że metoda Yin może być uprawiana przez wszystkie osoby – bez względu na płeć oraz wiek. Joga tego typu jest niczym innym niż formą medytacji w bezruchu i jednocześnie medytacją zatrzymania. Pozwala się odstresować, co w dłuższej perspektywie niesie ze sobą korzystne efekty zdrowotne.

Joga Yin – dlaczego akurat nasza oferta?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że różne formy jogi cieszą się rosnącą popularnością wśród osób, które chciałyby zadbać o swoje zdrowie w sposób naturalny. Za skorzystaniem z metody Yin przemawia przede wszystkim fakt, że jest to technika, która przez swoją specyfikę nie wymaga profesjonalnych przygotowań. Korzystają z niej zarówno osoby młode, poszukujące sposobu na odstresowanie, jak i ludzie starsi – chcący zadbać o sprawność ciała i umysłu. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej wyjątkowej oferty, a w razie pojawienia się wątpliwości – do kontaktu. Doświadczeni doradcy/nauczyciele chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Sprawdź również: joga w ciąży 1 trymestr, joga na biodra

Kontakt

ul. Wańkowicza 4 lok A5
02-796 Warszawa
poniedziałek - piątek
godzina 8 - 16

Dlaczego my?

Szkoła Samadhi Joga działa od 2009 roku. Wszyscy nasi nauczyciele posiadają dyplomy i akredytację Międzynarodowej Organizacji Yoga Alliance. Możecie nam zaufać. Jeśli macie jakieś pytania - piszcie :-)

zajęcia z jogi online portal jogi
Joga-Online 2024