Jeśli chcesz podnieść poziom swojej

Dzisiejsza sekwencja poświęcona jest otwarciu

Zaczynamy praktykę kreując intencję, pozytywną

Sekwencja dla osób aktywnych, które

To będzie 20 minutowa Vinyasa

Obudź ciało i umysł praktykując

Poranna praktyka dla joginów lubiących

Jeżeli chcesz mieć mocne centrum

Ta praktyka to intensywne 20

Poranna równowaga to podstawa, tym

10/15

Medytacja z wykorzystaniem poszczególnych asan może być wykonywana w dowolnym czasie. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem jest poranna joga. Pozytywne myślenie w połączeniu z aktywnością fizyczną pomaga w realizacji codziennych obowiązków, czyniąc funkcjonowanie efektywniejszym. Taka metoda jest dostępna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Zachęcamy do zapoznania się z jej najważniejszymi zaletami oraz charakterystyką!


Jak poranna joga wpływa na działanie organizmu?


Podstawową zaletą przeprowadzenia medytacji w różnych asanach krótko po przebudzeniu jest jej wpływ na mięśnie i stawy. Długi odpoczynek sprawia, że ciało staje się nieco sztywne, a jego rozciągnięcie podczas ćwiczeń pozwala wygodniej i lepiej poruszać się w ciągu dnia. Warto przy tym wspomnieć o korzyściach płynących również z wykonywania aktywności w stanie lekkiej ospałości. Mniejsze pobudzenie daje możliwość jeszcze dokładniejszej kontroli ruchów podczas porannej jogi. To istotne m.in. dla początkujących, którzy chcą osiągnąć poszczególne asany w sposób właściwy i dający oczekiwane rezultaty.


Jedną z istotniejszych kwestii jest ponadto wpływ medytacji na układ nerwowy człowieka. Często po intensywnym rozpoczęciu dnia oddech jest przyspieszony. Można go jednak spowolnić i wyrównać właśnie dzięki ćwiczeniom krótko po przebudzeniu. Tętno zostaje dzięki temu ustabilizowane, a poprawne, głębokie nabieranie tlenu zapewnia podwyższenie sprawności całego organizmu na wiele godzin. Ma to znaczenie m.in. w kontekście wytężonej pracy – zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Poranna joga dla początkujących lub zaawansowanych zapewnia zwiększenie energii do działania przy jednoczesnym zachowaniu stabilnego oddychania, co ma pozytywny wpływ na układ nerwowy oraz funkcjonowanie kluczowych organów, np. mięśnia sercowego.


Podczas aktywności fizycznej dochodzi do wytwarzania endorfin, co z kolei przekłada się na lepszy nastrój. Oprócz tego mózg pobudzony jest do efektywniejszej pracy, wspierany właśnie przez poranną jogę – również dla początkujących. Należy też pamiętać o naturalnej stymulacji układu trawiennego oraz metabolizmu. Ćwiczenia dostarczą sporo zdrowej energii, a lepsze działanie żołądka, trzustki czy wątroby pomoże w podtrzymywaniu uczucia sytości i zredukowaniu apetytu.


Jakie asany najlepiej sprawdzają się w ramach porannej jogi?


Przyjmowanie poszczególnych pozycji tuż po przebudzeniu warto dopasować do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Pod uwagę należy wziąć w tym wypadku m.in. intensywność asan oraz kompletnych sekwencji z ich wykorzystaniem. Poranna joga dla osób aktywnych w ciągu dnia powinna zagwarantować dopływ energii potrzebnej do takiego funkcjonowania. Medytacja może też być spokojna – tak, by zapewnić równowagę mentalną w okresie redukowania stresu i napięcia.


Proponowane kursy przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych i dotyczą asan o niskiej, średniej i dużej intensywności. Najpopularniejsze z nich, sprawdzające się w trakcie porannej jogi, to m.in.: budowanie mostu, skręt w leżeniu na plecach, a także skłony w pozycji siedzącej. Istotną kwestią w tym wypadku są ponadto ćwiczenia oddechowe. Dzięki materiałom szkoleniowym dostępnym na naszej stronie internetowej można w prosty i szybki sposób opanować techniki prawidłowego nabierania i wydychania powietrza. W razie wątpliwości podpowiadamy, jakie asany będą w konkretnym przypadku najlepszym wyborem – zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.


Najważniejsze zalety regularnie wykonywanej porannej jogi


Pozytywny wpływ na organizm opisany wcześniej to niewątpliwy atut medytacji bezpośrednio po przebudzeniu. Przynosi ona jednak znacznie więcej korzyści. Przede wszystkim pozwala na lepsze utrzymanie systematyczności w praktykowaniu asan. Nierzadko po intensywnym dniu – szczególnie osobom początkującym – trudno jest zebrać siły do podjęcia kolejnego wysiłku. Inaczej jest natomiast przy porannej jodze, która pobudza do działania, daje energię i tym samym ułatwia zachowanie regularności.


Poprzez wzmocnienie cyrkulacji krwi i limfy można odczuć natomiast efekty podobne do tych występujących po wypiciu filiżanki kawy czy mocnej herbaty. Nawet w wydaniu dla początkujących poranna joga z powodzeniem zastępuje takie napoje i jest znacznie zdrowsza dla całego organizmu. Dzięki medytacji po przebudzeniu ćwiczący wyrabiają w sobie dodatkowo nawyk kontrolowanego rozpoczynania dnia. Zauważalny jest zarówno przyrost endorfin, jak i antyoksydantów, co z kolei przekłada się na młodszy wygląd skóry.


Warto też pamiętać o otoczeniu w trakcie ćwiczenia poszczególnych asan. Aktywność w tym zakresie prowadzona np. przed świtem pozwala na osiągnięcie maksymalnego skupienia oraz wyciszenia – w większości przypadków natężenie ruchu zewnętrznego jest niewielkie. Poranna joga dla początkujących wykonywana po przebudzeniu pomaga również w realizacji jednego z istotniejszych dla medytacji warunków. Jest nim rekomendowany brak spożywania posiłków nawet do 2-3 godzin przed rozpoczęciem praktyki. W przypadku wspomnianej metody przyjmuje się różne pozycje na czczo, a to z kolei zwiększa komfort ćwiczenia. Dzięki porannej jodze można także uniknąć uciążliwych problemów z funkcjonowaniem układu trawiennego.


Medytacja dla początkujących – czemu warto wybrać nasze kursy?


Dla zainteresowanych proponujemy wiele materiałów obejmujących najlepsze sekwencje asan, jakie są rekomendowane do wykonania właśnie w pierwszym etapie dnia. Każdy z filmów został przygotowany profesjonalnie, a wygodny dostęp do szkoleń umożliwia rozpoczęcie praktyki w dowolnym momencie. Z myślą o miłośnikach porannej jogi stworzyliśmy szereg kursów, które sprawdzą się zarówno w przypadku początkujących, jak i osób zaznajomionych z przyjmowaniem poszczególnych postaw i ich utrzymywaniem. Jest to rozwiązanie komfortowe i gwarantujące dopasowanie właściwej do potrzeb medytacji, a także zmiany rytuałów. Zadbaliśmy też o to, by filmy instruktażowe były dość krótkie, co jest istotne przy takim trybie medytacji. Najczęściej wynoszą one około 20 minut. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi aktualnymi materiałami dotyczącymi porannej jogi dla początkujących oraz zaawansowanych!