Czakra gardła (Vishuddha)

Instruktor:

MAGDA STĘPIEŃ

Styl:

JOGA CZAKRALNA

Program:

JOGA CZAKRALNA

Poziom trudności:

dla wszystkich, początkujący, średniozaawansowany

Czas trwania:

30 min

Opis

Czakra gardła (Vishuddha)

Czakra usytuowana jest na wysokości gardła, otwiera się do przodu i do tyłu. Ma kolor błękitny. Żywiołem czakry gardła jest przestrzeń (eter). Zadaniem czakry jest komunikacja, twórcze wyrażanie siebie, uzyskanie harmonii i rezonansu ze światem zewnętrznym. Piąta czakra jest także ważnym łącznikiem dolnych czakr z centrami głowy. Jednocześnie przekazuje treści wszystkich czakr światu zewnętrznemu. Jeśli twoja czakra gardła jest w równowadze, wyrażasz otwarcie swoje uczucia i myśli. Jesteś w stanie pokazywać zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Nie poddajesz się wpływom opinii innych osób, jesteś niezależny i wolny od uprzedzeń.

Czakra gardła – co świadczy o tym, że działa harmonijnie?

Najlepszym potwierdzeniem tego, że czakra gardła funkcjonuje w sposób harmonijny, jest łatwość w komunikowaniu się z innymi osobami. W czym konkretnie przejawia się taki stan rzeczy? Chodzi oczywiście o to, że człowiek, którego piąta czakra działa bez zarzutu, daje sobie pełne prawo do wyrażania własnego zdania – i to bez przejmowania się tym, że konkretna opinia może nie przypaść do gustu innym uczestnikom rozmowy. Warto jednak podkreślić, że szczerości oraz swobodzie wypowiadania się towarzyszy świetne poczucie taktu. To właśnie czakra gardła ma ogromny wpływ na łatwość posługiwania się językiem, a także na wzrost umiejętności dotyczących określania przedmiotu konwersacji bardzo precyzyjnie. Dotyczy to zarówno mowy, jak i gestów. Dzięki prawidłowej pracy czakry gardła człowiek staje się pewny siebie, co ma korzystne przełożenie w relacjach interpersonalnych.

Jak rozpoznać problemy z czakrą gardła?

Dysharmonia czakry gardła przejawia się nie tylko z problemami dotyczącymi komunikacji, ale również z zamknięciem na własne potrzebny. Zaburzenie jej funkcjonowania powoduje, że ludzie przestają zwracać uwagę na podpowiedzi własnej intuicji, a zaczynają słuchać różnych autorytetów i mocno skupiają się na realizacji ich wskazówek. Nałożone zostają tzw. maski, gdyż przyblokowana czakra uniemożliwia pokazanie swojej prawdziwej twarzy. Mówi się wtedy to, co ktoś inny chce usłyszeć. Przy artykułowaniu wypowiedzi głos staje się słaby oraz łamliwy. Co równie istotne – skutkiem zaburzenie harmonii może być też zbytnia rzeczowość, racjonalizm czy też obsesyjne przywiązanie do logiki. Z czasem zaczyna liczyć się wyłącznie to, co widzi się na własne oczy, co jest zmierzone i udowodnione. Wiąże się z tym brak kreatywności i brak wolności oraz brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków i kontaktów międzyludzkich.

Jak przywrócić czakrę gardła do właściwego działania?

Najskuteczniejszym sposobem na ustabilizowanie sytuacji jest oczywiście joga. Każdego dnia trzeba dać sobie chwilę na skupieniu się na naszym rozluźnionym gardle, ze swobodną dolną szczęką. Można wtedy skupić się na przepływie powietrza, a następnie wyregulować oddech w taki sposób, aby nie był zbyt płytki, ani zbyt głęboki. Wskazane jest śpiewanie i inna aktywność artystyczna – gra na instrumencie, malowanie czy rysowanie, a także pisanie, np. pamiętnika. Ważnym krokiem do tego, żeby czakra gardła wróciła do poprawnego funkcjonowania, jest także docenienie swojego potencjału i swoich możliwości. Warto też zastanowić się nad tym, kim jesteśmy, jaka jest nasza własna wizja świata.

Skorzystaj z naszej wyjątkowej oferty!

Jeżeli mają Państwo wątpliwości co do tego, czy piąta czakra działa tak, jak powinna, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej wyjątkowej oferty. Jesteśmy przekonani, że odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą odnaleźć nie tylko samego siebie, ale przede wszystkim źródło problemów, które zakłócają codzienne życie. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz także: Joga Nidra, Czakra korony, Czakra sakralna

Kontakt

ul. Wańkowicza 4 lok A5
02-796 Warszawa
poniedziałek - piątek
godzina 8 - 16

Dlaczego my?

Szkoła Samadhi Joga działa od 2009 roku. Wszyscy nasi nauczyciele posiadają dyplomy i akredytację Międzynarodowej Organizacji Yoga Alliance. Możecie nam zaufać. Jeśli macie jakieś pytania - piszcie :-)

zajęcia z jogi online portal jogi